Predavanja: ŽALOVANJE i BURNOUT

Sestra Emanuela Žerdin, med sestra i dipl. teologinja/ Duhovna podrška umirućima, podrška u žalovanju
18/05/2017
Dr. med. Olga Krot/ Komunikacija i komunikacijske vještine u palijativnoj skrbi s naglaskom na dječju palijativu
31/05/2017

U prostoru Hrvatske udruge prijatelja hospicija u sklopu 25. tečaja za nezdravstvene volontere u palijativnoj skrbi, poučno predavanje je održala mr. Melita Reiner specijalistica kliničke psihologije.

Tema predavanja je bio “PROCES ŽALOVANJA”: stadiji i zadaci žalovanja te ciljevi pružanja psihološke pomoći ožalošćenima. Mr. Reiner sve je popratila i brojnim iskustvima iz svog rada sa ožalošćenim osobama.

Druga tema bila je “BURNOUT” sindrom u palijativnoj skrbi”. Predavanje je održala prof. psihologije Sandra Kramar. Burn-out ili sindrom izgaranja na poslu je čest u današnjoj populaciji, ali je
pojavnost kod zdravstvenih radnika i volontera u palijativnoj skrbi povećana zbog rada s umirućima i njihovim obiteljima. Cilj predavanja bio je objasniti mehanizme sindroma: kako prepoznati simptome i kako ga prevenirati. Na kraju je jedno emotivno iskustvo smrti u obitelji s nama podijelila jedna polaznica tečaja.

napisala Ivanka Barba